شهرستان بهار

گزارش/ سهم بهار از همدان 2018 چقدر است؟

شناسه خبر: ۷۳۲۷
گزارش/ سهم بهار از همدان 2018 چقدر است؟

مدتی است که در ورودی شهر بهار بنری با عنوان همدان 2018 نصب شده است و این مسئله موجب ایجاد سوالاتی برای شهروندان بهاری شده است که چه اتفاقی در استان و شهرستان در حال وقوع است که به یکباره تابلوی خوشآمدگویی یک شهرستان پایین آورده شده و این عنوان جایگزین آن شده است.

به گزارش نشاط شهر، استان همدان به جهت دارا بودن قدمت بسیار بالا در سال 2018 به عنوان پایتخت گردشگری آسیا انتخاب شده است. حال که صنعت کشاورزی با رکود مواجه شده، صنعت گردشگری یکی از بهترین جایگزین ها به جای آن می تواند باشد و نامگذاری استان همدان با این عنوان میتواند بهترین فرصت برای استفاده از این ظرفیت باشد.

اما این سوال برای ما پیش می آید که سهم شهرستان بهار از همدان 2018 چه میزان است و چه کارهایی می توان در زمینه گردشگری در شهرستان صورت داد.

در این باره با مجید قاسمی جمشید عضو سابق شورای شهر گفتگویی داشتیم. وی در این باره گفت: این عنوان برای استان و بالطبع شهرستان از اهمیت زیادی برخوردار است. هم اکنون که کشاورزی از چشم انداز خوبی برخوردار نیست، صنعت گردشگری از اهمیت بالایی در استان و حتی دنیا برخوردار شده است و می تواند ظرفیت بزرگی برای اشتغالزایی و رونق اقتصادی باشد.

قاسمی ادامه داد: حالا که این فرصت به ما روی آورده باید به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم ؛ اگرچه زیرساخت های لازم در زمینه گردشگری در شهرستان و حتی استان موجود نیست ، اما از این فرصت باید استفاده کرد و قدمهای بزرگی در گسترش صنعت گردشگری و ایجاد زیرساخت های لازم برداشت.

لالجین به عنوان شهر جهانی سفال بهترین ظرفیت برای جذب گردشگر است

وی ادامه داد: هر یک از شهرهای شهرستان بهار دارای ظرفیت های خاص خود می باشد که شهر لالجین که به عنوان شهر جهانی سفال معرفی شده، بزرگترین این ظرفیت ها می باشد و قطعا استان حساب ویژه ای روی این شهر باز کرده است.

قاسمی در ادامه به بیان پیشنهاداتی برای ایجاد فضاهای تفریحی به جهت جذب گردشگر پرداخت و گفت: در دوره شهردار شیری در حوالی میدان نیایش پارکی به نام پارک مسافر طراحی شده بود که اعضای شورا شورا و شهردار می توانند از این فرصت استفاده کرده و زیرساخت های لازم برای فضاسازی این پارک را فراهم کنند. این پارک می تواند شامل بازارچه ، محل اسکان موقت و محل استراحت باشد.

وی ادامه داد : حوالی میدان بهار که دیگر ورودی شهر بهار است نیز می تواند به بهترین نحو سروسامان داده شود و املاکی که به جهت موارد قانونی دارای مشکل در اداره راه و شهرسازی هستند ، پیگیر رفع مشکلاتشان از استان باشند.

پارک جنگلی چشمه قصابان و منطقه چایان در صورت فراهم شدن زیرساخت ها همچون گنج نامه همدان می شوند

پارک جنگلی چشمه قصابان دیگر طرح پیشنهادی وی در زمینه گردشگری بود و گفت: در منطقه چشمه قصابان حدود 35 هکتار پارک جنگلی وجود دارد که قرار بود اداره منابع طبیعی به بخش خصوصی واگذار کند و این بخش می تواند رونق دهنده گردشگری منطقه باشد.

وی در ادامه گفت: منطقه چایان نیز با توجه به قرار گرفتن در کوهپایه و دارا بودن آب و هوای بسیار مناسب می تواند با ایجاد زیرساخت های لازم به یک مکان گردشگری تبدیل شود و در این زمینه بخشدار می تواند وارد شده و با مالکان باغهای منطقه صحبت کند و اگر چنین کاری صورت گیرد این منطقه همانند گنج نامه می تواند گردشگران زیادی را به خود جذب کند.

قاسمی همچنین گفت: در داخل شهر نیز طرح های زیادی می توان اجرا کرد که از آن جمله می توان به حمام کهنه و حمام بهمنی اشاره کرد. این اماکن ظرفیت های خوبی هستند که می توان از آنها برای جذب گردشگر استفاده کرد و هر یک برنامه جداگانه ای نیاز دارد.

قاسمی همچنین به لزوم همکاری بخش های خصوصی، فعالین اجتماعی و بخش های دولتی در این زمینه گفت: ادارات دولتی باید از سرمایه گذاران خصوصی حمای لازم را به عمل بیاورند تا سرمایه گذاران تمایل به همکاری در این بخش در استان و شهرستان داشته باشند و سرمایه گذاران در ایجاد باغ رستوران، ایجاد محل اسکان، هتل آپارتمان می توانند وارد حوزه گردشگری شوند.

دبیرخانه همدن 2018 و اداره میراث فرهنگی و گردشگری پذیرای طرح های شهروندان هستند.

در ادامه گفتگویی با پاشایی سرپرست اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان بهار داشتیم. وی در این خصوص گفت: شهرستان بهار به لحاظ سفال و شهر لالجین از اهمیت بالایی درباره گردشگری مطرح است و نامگذاری همدان 2018 تنها مختص شهر همدان نیست و کلیه شهرستان های استان را در بر می گیرد، اما در زمان کنونی برنامه ویژه در شهر همدان است و شهرستان ها هر گونه پیشنهاد خود را می توانند به اداره میراث فرهنگی و گردشگری ارائه دهند تا در مورد آن برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد.

به گزارش خبرنگار نشاط شهر استان همدان با دارا بودن هزار و 800 آثار باستانی و به عنوان پنجمین شهر گردشگری ایران با قدمت سه هزار ساله می تواند به بهترین نحو از فرصت ایجاد شده استفاده نماید و شهرستان های استان باید در این طرح به خوبی دیده شده و در عمل حمایت های کافی از طرح های گردشگری صروت پذیرد.

مجموعه جزیره شادی یکی از نمونه های بارز سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینه گردشگری است که متاسفانه چند سالی است به دلایلی به مشکل برخورده و سرمایه گذار تنوانسته در مدت زمان پیش بینی شده آن را به نتیجه برساند. حال باید دید که این عنوان تغییری در رویکرد و رویه مسئولان استان و شهرستان ایجاد خواهد کرد یا تنها به یک نام ختم می شود، چرا که وجود پروژه های گردشگری به این شکل در استان و شهرستان باعث پاپس کشیدن دیگر سرمایه گذاران می شود.

امیدواریم که عنوان همدان 2018 تنها به یک عنوان ختم نشود و در عمل شاهد ایجاد تغییرات اساسی در حوزه گردشگری در استان و شهرستان باشیم.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر