شهرستان بهار

مرغداریهای صنعتی جهت افزایش رشد طیور از هورمون استفاده نمی کنند

شناسه خبر: ۷۵۷۸
 مرغداریهای صنعتی جهت افزایش رشد طیور از هورمون استفاده نمی کنند

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار : علت بروز شبهه مصرف هورمون در ذهن افراد، رشد سريع طيور گوشتي می باشد

به گزارش نشاط شهر، دکتر بهزاد صادقی رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار اظهارداشت: از نقطه نظر هورمون شناسي طيور اساساً هورمونهاي موثر بر رشد به دو دسته پروتئيني و استروئيدي تقسيم ميشوند؛ هورمونهاي پروتئيني مثل هورمون رشد بهعلت ماهيت ساختماني اگر بهصورت خوراكي مصرف شوند، سريعا در دستگاه گوارش تجزيه و غيرفعال شده و اگر قرار باشد بهصورت تزريقي استفاده شوند براساس مطالعات صورت گرفته در دهههاي گذشته، بايد تزریق به پرنده روزانه و به دفعات اتفاق بیفتد كه اين امر با توجه به تعداد بسيار زياد پرندگان در مرغداريها از نظر اجرايي غيرممكن بوده و به همین دلیل استفاده از هورمونهاي رشد با ماهيت پروتئینی در طيور بهطور كامل منتفي است. مصرف هورمونهاي استروئيدي مانند استروژن، پروژسترون، تستوسترون، زرانول و ترونبولون در طیور نیز از آنجا كه عضلات پرنده بهويژه عضله سينه كه قسمت ارزشمند و عمده گوشت مرغ را به خود اختصاص ميدهد در روند تكاملي و اهلي شدن گونه ماكيان وظيفه اصلي خود يعني بهحركت درآوردن بالها جهت پرواز را از دست داده و بنابراين اساساً سلولهاي عضلاني مرغ فاقد گيرندههاي فعال و پاسخگو به اين هورمونها است. بنابراين ميتوان نتيجه گرفت كه استفاده از هر نوع هورمون در مرغ غيرعلمي و غيرقابل اجرا خواهد بود.
▪️ایشان در ادامه با اشاره به این مطلب که شايد علت بروز شبهه مصرف هورمون در ذهن افراد، رشد سريع طيور گوشتي می باشد افزودند اين امر حاصل مطالعات مداوم و طولاني اصلاح نژادي در طيور گوشتي ، به كارگيري تغذيه نوين و استفاده از جيرههاي حاوي پروتئين مرغوب، انرژي مورد نياز، اسيدهاي امينه ضروري، مكملهاي ويتامينه و معدني،و همچنین فراهم سازي شرايط پرورشي مطلوب از نظر دما، رطوبت، تهويه و فضاي مناسب نگهداري می باشد.
دکتر صادقی در ادامه افزودند از لحاظ جايگاه غذايي و شرایط بهداشتي نیز گوشت مرغ به عنوان یک منبع پروتئين حيواني سالم و ارزان مطرح می باشد.
رئیس اداره دامپزشکی شهرستان بهار در پایان اظهار نظرهاي غيركارشناسي در خصوص وجود هورمون در گوشت مرغ را قویا تکذیب کرده و افزودند هيچ هورموني در هيچ يك از مرغداري گوشتي و تخمگذار استفاده نشده و هم ميهنان عزيز ميتوانند با آرامش خيال و با توجه به توصيههاي بهداشتي ادارات دامپزشكي شهرستانها از اين منابع پروتئيني سالم استفاده کنند.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر