شهرستان بهار

گفت‌وگو با نویسنده کتاب «لیبرالیسم چالش‌ها و راهکارها»

شناسه خبر: ۷۶۱۱
 گفت‌وگو با نویسنده کتاب «لیبرالیسم چالش‌ها و راهکارها»

عباس اقبال مهران نویسنده جوان استان همدان تاکنون ۳ جلد کتاب در زمینه فلسفه مذهبی منتشر کرده است که به تازگی کتاب دیگر وی با عنوان «لیبرالیسم چالش‌ها و راهکارها» منتشر شده است.

به گزارش نشاط شهر، عباس اقبال مهران نویسنده جوان کتاب های فلسفی، مذهبی در گفت و گو با ایکنا از همدان، از ۴ عنوان کتاب منتشر شده خبر داد و گفت: متولد سال ۱۳۶۶ هستم آموزگار ابتدایی دبستان شهید بهشتی شهر لالجین همدان، در حال حاضر دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ گرایش ایران اسلامی، علاقه و مطالعات ام در مباحث فلسفی مذهبی باعث شد به نوشتن کتاب در این مباحث بپردازم.
وی بیان کرد: «مدرنیته انسان روشنفکر استدلال طلب یا تعبد گریز»، «کالبد شکافی منظومه غربی»، «نیهیلیسم یا نفی فراروایت ها» و «لیبرالیسم چالش ها و راهکار ها» ۴ عنوان کتاب هایی است که تا به حال نوشته ام.
وی با اشاره به کتاب دیگری که در دست تالیف دارد، بیان کرد: کتاب دیگر با عنوان «ایران، ایتالیا دو روی یک تمدن» در دست تالیف است که این کتاب نیز برگرفته از ارتباط ام با کشیشهای کاتولیک است، ارتباط خوبی که با رئیس کلیسای کاتولیک حضرت ابراهیم تهران برقرار شد در نوشتن این کتاب و کتابهای دیگرم و شناخت از دین مسیحیت موثر واقع شد.


کتاب نیهیلیسم یا نفی فراروایتها
وی با اشاره به مضمون کتاب «نهیلیسم» تشریح کرد: این کتاب با ۱۷ فصل به موضوعاتی چون «نیستانگاری یا نیهیلیسم» میپردازد، دلایل ظهور و ایجاد این مکتب فکری و نسبتش با الحاد از دیگر موضوعاتی است که در این فصل مورد نقد و بررسی قرار میگیرد.
وی افزود: «نیستانگاری از یونان تا دوره مدرن» در این کتاب مطرح می شود که در آن اندیشه نیستانگاری به لحاظ ماهیت مورد بررسی قرار میگیرد.
اقبال مهران ادامه داد: مفاهیمی چون «لیبرالیسم» و «آناستازی» در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته اند و رابطه بین «زراندوزی از دید یهود و پروتستانیزم» موشکافی شده است، هم چنین مطالبی درباره «اگزیستانسیالیسم» و دیدگاههای مربوط به این نوع اندیشه بیان شده است.
وی با بیان اینکه مباحثی با عناوین «نیهیلیسم از نوع نیچه»، «نژادگرایی راسیسم» و «فمینیسم» نیز در این کتاب مورد بررسی قرار گرفته است، افزود: «نیهیلیسم یا نفی فراروایتها» با ۲۳۱ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۰۰۰ تومان توسط انتشارات زلال کوثر منتشر شده است.

مضمون کتاب کالبد شکافی منظومه غربی
اقبال مهران با معرفی کتاب «کالبد شکافی منظومه غربی» ادامه داد: این کتاب درباره ظهور، گسترش و وضعیت فعلی آیین مسیحیت در جهان غرب نوشته شده است. در مقدمه این کتاب اشاره میشود که انحراف و تحریف ۲ رکن اصلی بعد از حضرت مسیح (ع) تئورسینهای عبرانی مورد تاکید قرار گرفت و از همین رهگذر کلیسای کاتولیک رهبری جامعه مسیحی را بر عهده گرفت و خود را جانشین مسیح (ع) در روی زمین عنوان کرد.
وی افزود: در این کتاب سعی شده است پس از معرفی دین مسیحیت و شاخههای آن به جریان فکری مدرنیته به صورت ریشهیابی نگریسته شود تا مخاطب به تعریف مشخصی از این نحله فکری دست پیدا کند. احمد عظیم زاده بعد از مقدمهای که نویسنده بر کتاب نوشته، یک پیشگفتار برای این کتاب نوشته است.
وی اشاره ای به عناوین این کتاب کرد و گفت: معرفی شخصیت حضرت مسیح (ع) و فرقههای مذهبی زمان حضرت یحیی(ع) و مذاهب سهگانه مسیحیت، اناجیل مختلف مسیحیت و ترتیب مناسب در کلیسای کاتولیک، مهمترین شاخصههای مدرنیته و مسائلی مانند واکنشهای کلیسای کاتولیک نسبت به ظهور مدرنیته و اقدامات شورای دوم واتیکان بررسی شدهاند.
این نویسنده جوان با بیان اینکه «موضوعات ظهور جنبش مدرنیسم» و «صدور اندیشهها با عنوان مدرنیسم با شعار تغییر جهان» از دیگر عناوینی است که در این کتاب به آن پرداخته شده است ادامه داد: اومانیسم به عنوان مانیفست مدرنیته و رویایی مدرنیسم و پست مدرنیسم نیز مورد بررسی قرار گرفته اند.
وی ادامه داد: کتاب کالبدشکافی منظومه غربی با ۱۰۴ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۳۰۰۰ تومان منتشر شده است.


مدرنیته انسان روشنفکر استدلال طلب یا تعبد گریز
این آموزگار ابتدایی عنوان کرد: در این کتاب سعی شده است ساختارهای مختلف مدرنیته، عوامل موثر بر ایجاد این جنبش و تاثیرات این مکتب مورد بررسی قرار بگیرد و نقاط ضعف و قوتش با توجه به رویکردهای این مکتب مورد توجه قرار گرفته شود تا انگیزه های پنهان موود در این مکتب واکاوی و به جوهر مخفی آن با یک تفکر تحلیلی و به دور از ماجراجویی ظاهر بینانه دست یافته شود.
اقبال مهران گفت: کتاب مدرنیته انسان روشنفکر استدلال طلب یا تعبد گریز با ۸۸ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۱۰۰تومان منتشر شده است.


لیبرالیسم چالش ها و راهکارها
وی با اشاره به آخرین کتاب منتشر شده خود عنوان کرد: این کتاب در چهار فصل با عناوین معنای لیبرال و لیبرالیسم ،تفاوت معرفت شناختی دموکراسی دینی و لیبرالی، اسلام و آزادی، تقابل اسلام و لیبرالیسم نگاشته شده است . در این کتاب سعی شده است با توجه به تجربیات تاریخ غرب که متاثر از ۳ جریان فرهنگ رومی،فرهنگ یونانی و مسیحیت می باشد به یک چهارچوب درست در جهت فهم ورود غرب در جریان لیبرالیسم رسیده شود و به واقعیت اصلی این نحله فکری با تفسیر اسلام برسیم .
این نویسنده بیان کرد: کتاب لیبرالیسم چالش ها و راهکارها با ۲۲۷ صفحه، شمارگان ۱۰۰۰ نسخه و قیمت ۱۵۰۰۰ تومان منتشر شده است.

وی با تشکر از اساتید خود علیرضا علی صوفی رئیس گروه تاریخ پیام نوراستان همدان، عباس زارعی مهرورز استاد دانشگاه بوعلیسینا، شهرام غفوری پژهشگر و محقق و استاد دانشگاه و یزدان فرخی استاد تاریخ دانشگاه پیام نور گفت: این اساتید بنده را در تألیف این کتاب ها یاری کردند و به من باوراندند که ستون اندیشه هایم را در خاک الهی بسازم و تفکرم را رونق داده و مرا در مسیر تحول فکری قرار دادند.
انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر