شهرستان بهار

مشکل صنوف حل شود تا اعتراض کامیونداران به دیگر اصناف کشیده نشود

شناسه خبر: ۷۷۹۷
مشکل صنوف حل شود تا اعتراض کامیونداران به دیگر اصناف کشیده نشود

اعتصاب کامیونداران یکی از اتفاقاتی است که طی چند هفته گذشته در صدر مهمترین اخبار کشور قرار داشت. شهرستان بهار و همچنین شهر صالح آباد به واسطه شغل اکثر مردم آن که راننده ماشین سنگین بوده و کامیوندار هستند نیز تحت تاثیر این اعتصابات قرار داشت.

به گزارش نشاط شهر به سراغ یکی از باربری های شهر بهار رفتیم و با احمد، یکی از متصدیان باربری در این خصوص هم کلام شدیم.

افزایش عوارض جاده ها و حق بیمه مهمترین دلیل اعتراضات کامیونداران بود

وی شروع اعتصابات را اول خرداد امسال دانست و مهمترین دلیل اعتصاب رانندگان را گرانی لاستیک و قطعات خودرو، افزایش عوارض جاده ها و افزایش حق بیمه و کم بودن کرایه ها عنوان کرد و گفت: چند روزی که کامیونداران اعتصاب کرده بودند با کمبود مواجه بودیم و کسی بار نمی برد و حتی اگر کسی هم میخواست بارگیری کند در مسیر ، دیگر کامیونداران با پرتاب سنگ و چوب به سمت کامیون ها اجازه حمل بار نمی دادند و با این شرایط کسی تمایل به حمل بار نداشت و ما هم نمی توانستیم راننده ها را مجبور کنیم.

وی گفت: عوارض جاده ها در سال جدید 17 درصد افزایش داشته و از طرفی حق بیمه رانندگان 40 هزار تومان زیاد شده است و همینطور لاستیک و قطعات خودرو هم افزایش خیلی زیادی داشته ، این افزایش قیمت ها هم شامل اجناس ایرانی است و هم اجناس خارجی ؛ به طوریکه از اردیبهشت ماه هر حلقه لاستیک ایرانی که قبلا یک و نیم میلیون تومان بود الان بالای دو میلیون تومان شده و لاستیک خارجی هم از سه و نیم میلیون تومان به 5 میلیون رسیده است.

این متصدی باربری گفت: بخشنامه ای از سوی سازمان راهداری ارسال شد که طبق آن کرایه ها 20 درصد افزایش پیدا کرد و قرار شد که حق بیمه رانندگان هم به روال قبل یعنی طبق تعرفه سال 96 محاسبه شود و صدور این بخشنامه باعث شده که اعتراضات تا حدودی کاهش پیدا کند و به روال سابق برگردد.

صدور متمرکز بارنامه ها از دیگر خواسته کامیونداران بود

در ادامه با مسئول رسیدگی به شکایات فرمانداری بهارگفتگویی داشتیم وی به صدور بخشنامه ای در این خصوص گفت: در این بخشنامه حدود بیست بخش آورده شده بود که در آن طرح سختی کار برای رانندگان کامیون و کاهش سنوات بیمه از 30 سال به 25 سال آورده شده که قرار است در مجلس به رای گذاشته شود، همچنین مبلغ بیمه طبق سال 96 برای آنها محاسبه خواهد شد.
جوادی صدور بارنامه را یکی از دیگر مطالبات رانندگان دانست و گفت: رانندگان نسبت به بالا بودن حق باربری ها اعتراض داشتند و خواستار اعلان بار به صورت متمرکز و از طریق پایانه بودند.
این مقام مسئول افزایش 20 تا 25 درصدی کرایه ها و امکان پرداخت یارانه برای خرید لاستیک را از دیگر موارد مطرح شده در این بخشنامه بیان کرد و گفت: بیشترین مشکل در شهرستان در شهر صالح آباد بود که این مشکل با برگزاری چندین جلسه در استانداری و فرمانداری با حضور استاندار و فرماندار حل شده و پیگیر حل مشکل کامیونداران در این زمینه هستیم.
این مقام مسئول نظارت همه جانبه متولیان قیمت گذاری را از عوامل پیشگیرانه در شیوع این گونه اعتراضات دانست و گفت: در شرایط کنونی بعضی افراد در پی سودجویی بوده و در صنفهای مختلف ممکن است اقدام به افزایش قیمت ها کنند ؛ اما متولیان و خود مردم باید ناظر بوده و اجازه افزایش قیمت ها به صورت غیرکارشناسی را ندهند چرا که این افزایش قیمت ها ممکن است به دیگر بخش ها هم سرایت کند.

مشکل صنوف حل شود تا کار به اعتراض و اعتصاب کشیده نشود

در ادامه گفتگویی با علی حمیدی ، کارشناس اقتصادی داشتیم و نظر وی را در این مورد جویا شدیم. حمیدی در این مورد گفت: به علت افزایش نرخ تورم، هزینه معیشت مردم نیز افزایش پیدا کرده و این طبیعی است که برخی صنوف نیز در فکر افزایش میزان درآمدشان متناسب با این افزایش تورم باشند و این موضوعی است که کامیونداران نیز خواستار آن بوده و به شکل خاص خود اعتراضشان را نسبت به آن نشان دادند.
وی در مورد شیوع این اعتراضات در دیگر صنوف گفت: این گونه این اعتراضات بیش از آنکه شکل اقتصادی داشته باشد شکل سیاسی و امنیتی به خود میگیرد و رسانه های معاند با نظام نیز به خوبی این اعتصابات را پوشش داده و در فکر سوء استفاده از این اعتراضات هستند و هر اتفاق کوچک را بزرگ کرده و با آب و تاب فراوان به آن شاخ و برگ می دهند.
حمیدی همچنین ادامه داد: برای اینکه از تسری این گونه اعتراضات به دیگر بخش ها و صنوف جلوگیری کنیم باید قبل از اینکه بحران به وجود بیاید با شناسایی دقیق، وضعیت و نگرانی های صنوف بررسی شده و مشکل حل شود تا کار به اعتراض و اعتصاب کشیده نشود، چرا که ادامه این روند چندان جالب نیست.

به گزارش خبرنگار نشاط شهر افزایش 20 درصدی کرایه ها همچون مسکنی کوتاه مدت بر اعتراضات کامیونداران می باشد و این مشکل نه تنها در بین این صنف که در بین دیگر صنوف نیز به چشم می خورد و شاهد این هستیم که به بهانه افزایش نرخ ارز در همه بخش ها افزایش قیمت داریم و این مسئله به طور زنجیروار به دیگر بخش ها نیز سرایت کرده و باعث نارضایتی می شود و تنها نظارت همه جانبه و برخورد قاطع با این افزایش قیمت هاست که می تواند مانع از این مشکل شود.

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر