شهرستان بهار

جشنواره اقوام در بهار، فرصت یا تهدید؟

شناسه خبر: ۷۸۹۱
 جشنواره اقوام در بهار، فرصت یا تهدید؟

جشنواره اقوام ایرانی همراه با نمایشگاه صنایع دستی سوغات و هدایا از تاریخ 20 الی 29 تیرماه از ساعت 17 الی 23 در پارک لاله شهر بهار در حال برگزاری است. این جشنواره برای چندمین بار است که در طی سالهای گذشته در بهار برگزار می شود و تجربه سالهای قبل نشان داده که مردم استقبال خوبی از این نمایشگاه و جشنواره دارند. اما در کنار برگزاری این جشنواره همواره مباحث گوناگونی از جمله تهدیدها و فرصت های موجود مطرح بوده است.

به گزارش نشاط شهر، عده ای این نمایشگاه را تهدیدی برای کاسبان بهاری دانسته و آن را موجب بی رونق کردن بازار کسب و کار همشهریان خود می دانند و عده ای آن را باعث بالا رفتن رقابت و تنوع در ارائه محصولات و همچنین ایجاد شور و شادی در بین مردم می دانند که از هر دو حیث قابل بررسی است.
در این باره گفتگویی با چند تن از همشهریان بهاری داشتیم و نظر آنها را در این مورد جویا شدیم.
علی یکی از بازدید کنندگان گفت: این نمایشگاه تهدید است چون همه آن سوغات یا وسایلی را که برای فروش گذاشته اند همه در شهر خودمان موجود است و باید مردم هم از همشهری های خود خرید کنند و از آن ها حمایت کنند.
محسن یکی دیگر از بازدید کنندگان نمایشگاه گفت: ایجاد نمایشگاهها ی صنایع دستی در شهرهای مختلف نشان از بلوغ اجتماعی شهر میزبان است که توانسته است سلیقه های گوناگون را پذیرا باشد و میتواند آن را تبدیل به فرصتی برای داد و ستد کالا با دیگر اقوام کند و نیاز اقوام دیگر را بشناسد و میتواند به بهترین نحو فرهنگ و کالای شهر خود را به اقوام دیگری که میهمان شهرشان هستند بشناسانند.
محسن ادامه داد: این فرصتی است برای شناساندن شهر خود و دیدن جاذبه های شهر که ممکن است به علت تکراری بودن برای میزبان دیده نشود ولی برای میزبان جالب باشد . به نظرم تهدید را دیدگاه خودمان به وجود می آورد . ده روز خرید آن هم نه توسط همه مردم شهر از فروشندگان نمایشگاه چه ضرری برای کاسبان شهر میتواند داشته باشد و این دیدگاه از ضعف ایمان ناشی میشود که فراموش کرده ایم خداوند روزی رسان است .

زهرا یکی دیگر از بازدید کنندگان از نمایشگاه گفت: این بازارچه هایی که سالی یکبار برگزار میشود تهدید نیست چرا که همه نوع جنسی هست به علاوه باعث شادی و رونق میشود و مردم یاد می گیرند که می توانند در شهر خود تفریح کنند، اما نمایشگاه هایی مثل لباس و لوازم التحریر و...که دقیقا فصل فروش کاسب های این صنف هاست برگزار شود تهدید بوده و کسب و کار بازاریان بهاری را ممکن است بی رونق کند.
مصطفی یکی از مغازه داران بهاری است که این نمایشگاه را تهدیدی برای اقتصاد شهر می داند، او در این باره گفت: این نمایشگاه چه سودی میتواند داشته باشد؟ آیا جذب سرمایه داشته ؟ آیا جذب گردشگر داشته ؟ این کار نه تنها سودی ندارد بلکه زیان و ضرر هم به اقتصاد شهر میرساند. شاید خریدی که از این جشنواره از همشهریانمان انجام میدهند، همین خرید از مغازه داران و کسبه ها انجام شود؛ اما متاسفانه پول به جیب غرفه دارانی که از شهرهای دیگر به شهر بهار آمده اند میرود و این سر کسبه بهاری هست که بی کلاه میماند.
مریم زن خانه دار بهاری است که از برگزاری این نمایشگاه استقبال می کند. وی در این مورد گفت: کمترین خوبیش این است که مردم با تفریحگاه های شهر خودمان دوباره آشتی کردند و با حضور پر رنگ خودشان شور و نشاط بیشتری به پارک وجشنواره میدهند و مسئولین هم دلگرمتر میشوند. نکته دیگر اینکه در ساعت حضور مردم در پارک مصرف خانگی برق به حداقل میرسد و این خودش یک نکته ی مفید محسوب میشود. ولی ای کاش به جای فروش محصولاتی که در شهر خودمان هم هست، واقعا از صنایع دستی وسنتی شهرهای دیگر استفاده میشد و جذابیت بیشتری هم برای همشهریان داشت.
در ادامه گفتگویی با محمود همایونی رئیس اتاق اصناف شهرستان بهار داشتیم وی در این باره گفت: ما از ابتدا مخالف برگزاری این نمایشگاه در بهار بودیم و اصناف از برگزاری این نمایشگاه مطلع نبود و زمانی که مطلع شدیم نسبت به آن اعتراض کردیم ، اما کار از کار گذشته بود و ما دیگر نمی توانستیم در مورد آن کاری کنیم و این چندمین سال است که این نمایشگاه بدون توجه به این نکته برگزار می شود.
همایونی گفت: ما معتقدیم اگر قرار است نمایشگاهی در بهار برگزار شود باید از کسبه بهار در آن استفاده شود و در همان مکان پارک لاله و یا در حوالی جزیره شادی اقدام به برگزاری نمایشگاه خواهیم کرد.
در ادامه گفتگویی با امیر حمیدی کارشناس اقتصادی داشتیم و نظر وی را در این زمینه جویا شدیم. وی گفت: یکی از تفریحات این روزه مردم مقوله ای به نام پاساژگردی است که به عنوان گردشگری مالی و گردشگری جدید از آن یاد می شود و از آنجا که در بهار پاساژ و بازارچه متمرکزی با این هدف وجود ندارد ، چنین نمایشگاه هایی برای مردم شهر ما باعث ایجاد تنوع و شور و نشاط می شود.
حمیدی ادامه داد: اما در نبود چنین پاساژها و بازارچه هایی می توان نمایشگاه هایی به طور دوره ای در شهر ایجاد کرد و اصناف شهرستان نیز می توانند در آن پیش قدم باشند تا هم تفریحگاهی برای مردم ایجاد شود و هم به رونق کسب و کار کسبه شهر کمک کند و این می تواند بهترین جایگزین به جای پاساژ باشد.
این کارشناس اقتصادی همچنین گفت: پیشنهادی که می توان ارائه داد این است که در چنین نمایشگاه هایی کسبه شهر نیز حضور داشته باشند و شهرداری نیز می تواند با همکاری اصناف غرفه هایی را با تخفیف در اختیار کسبه شهر قرار دهد تا آنها نیز در این نمایشگاه حضور داشته باشند و کمکی به آنها شود.
به گزارش خبرنگار نشاط شهر برگزاری این نمایشگاه ها با توجه به نبود بازارچه و یا پاساژ برای مردم شهر ما نوعی تنوع محسوب شده و می تواند در ایجاد شور و نشاط بین مردم مفید واقع شود، اما می توان این نمایشگاه را بستر مناسبی برای عرضه محصولات همشهریان همچون تولیدات و محصولات خانگی و اجناس کسبه شهر بهار دانست به طوریکه اصناف با حضور فعال در این نمایشگاه می تواند باعث عرضه محصولات همشهریان و حتی هم شهرستانی ها و روستائیان شود.

انتهای پیام/

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر