شهرستان بهار

معاون وزیردفاع مطرح کرد :

ضرورت تاسیس اندیشکده حقوق دفاعی در حوزه بین الملل

شناسه خبر: ۸۱۵۵
 ضرورت تاسیس اندیشکده حقوق دفاعی در حوزه بین الملل

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت دفاع تصریح کرد: دفاع مقدس یک گنجینه مرجع برای مطالعات و الگوپردازی دفاعی کشور و و نیز پشتوانۀ عظیمی برای بازدارندگی است.

به گزارش نشاط شهر، به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی وزارت دفاع، سردار رضا طلایی نیک در نشست تخصصی همایش ملی حقوق و روابط بین الملل دفاع مقدس که در دانشگاه صنعتی مالک اشتر برگزار شد با اشاره به ابعاد حقوقی و بین المللی دفاع مقدس گفت: در یک نگاه اجمالی به دفاع مقدس، مشاهده می شود که بین امکانات مادی و شرایط رژیم بعث و جمهوری اسلامی ایران یک عدم توازن همه جانبه وجود داشت و محاسبات صدام و هم پیمانانش بر اساس این عدم توازن صورت گرفته بود که تحلیل می کردند بر این اساس به پیروزی خواهند رسید و اگر این تحلیلِِ عدم توازن وجود نداشت، قطعاً جنگی صورت نمی گرفت.

وی در همین زمینه ادامه داد: اینکه در وضعیت کنونی مقام معظم رهبری(مدظله العالی) با صراحت و قاطعیت می فرمایند: «جنگ انجام نمی شود...»، پشتوانۀ محاسباتی و واقعی دارد. در آغاز جنگ تحمیلی، محاسباتی که رژیم بعث عراق داشت، این بود که به لحاظ سیاسی جمهوری اسلامی ایران آسیب پذیری دارد، زیرا ایران دارای نظام نوپا و در حال استقرار است و چالش های سنگین داخلی و خارجی دارد.

طلایی نیک با بیان مشکلات اساسی ایران در اوایل انقلاب اظهار داشت: نظام در آن دوران درحال تشکیل ساختارهای خود بود و در ساختار و عناصر به ثبات و توازن مناسبی نرسیده بود. در فضای داخلی آشفتگی های حاد و خاص سیاسی وجود داشت؛ به گونه ای که روزانه بحران های سیاسی در داخل کشور به وجود می آمد. در بُعد نظامی نیز عدم توازنی بین جمهوری اسلامی ایران و رژیم بعث عراق وجود داشت و حتی تا پایان جنگ نیز پشتیبانی می شد. این عدم توازن مادی، عراق را به توهم پیروزی بر جمهوری اسلامی ایران رسانده بود.

وی با اشاره به وضعیت پشتیبانی بین المللی از رژیم بعث عراق اشاره بیان کرد: به منظور حمایت از صدام، در سه مرحله یعنی سالهای 1359، 1360 و 1363 عراق را از فهرست تحریم های خاص خارج کردند و بنابراین بین جمهوری اسلامی ایران و رژیم بعث عراق یک عدم توازن نظامی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی و بین المللی وجود داشت.

معاون حقوقی و امور مجلس وزیر دفاع با اشاره به اهداف رژیم بعث عراق و هم پیمانانش از حمله به ایران گفت: اولین هدف دشمن، تجزیه خاک سرزمینی ایران، دومین هدف، سقوط نظام جمهوری اسلامی ایران و سومین هدف، توقف الگودهی و الهام بخشی انقلاب اسلامی بود که دشمنان در هر سه هدف ناکام ماندند.

طلائی نیک با اشاره به اهداف جمهوری اسلامی ایران در طول جنگ تحمیلی گفت: توقف تجاوز دشمن، آزادسازی مناطق اشغالی، بازدارندگی از تجاوز مجدد رژیم بعث و جلوگیری از تجاوز و تنبیه متجاوز اهداف 4 مرحله ای ایران در جنگ تحمیلی بود که باید در نقشه راه بحث های حقوقی دفاع مقدس مدنظر قرار گیرد.

وی با تشریح «تنبیه متجاوز» به عنوان هدف چهارم جمهوری اسلامی ایران در تقابل با رژیم بعث گفت: تنبیه متجاوز به طور کامل محقق نشد و هنوز پشتیبان ها و حامیان رژیم بعث عراق تنبیه نشده اند و یکی از رسالت های این نشست این است که مصادیق، مشوق ها و عناصر خارجی پشتیبان رژیم بعث که صدام را برای جنگ با جمهوری اسلامی ایران مهیا کردند، در فرآیند اقدامات حقوقی قرار گیرد.

طلایی نیک ادامه داد: امریکایی ها به ارتش رژیم بعث کمک کردند و حتی اطلاعات تحرک نیروهای نظامی ایران را ارائه و در شکست برخی عملیات ها از جمله جنایت جنگی رژیم بعث عراق در شهادت جمعی غواصان کربلای 4 که اسیر بودند سهیم بودند و این موارد در برخی از دعاوی مرتبط مستند می شود.

وی تاکید کرد: دفاع مقدس یک گنجینه مرجع است که این گنجینۀ مرجع هم برای مطالعات و الگوپردازی دفاعی کشور و هم منبعی برای معنویت و تجربیات عمومی برای آحاد ملت ایران میتواند مورد استفاده قرار گیرد و نیز پشتوانۀ عظیمی برای بازدارندگی است و این گنجینه بوده است که امروزه با وجود فتنه های سنگین در منطقه، هیچ دشمنی جرات تجاوز و جنگ مستقیم با جمهوری اسلامی ایران را نداشته باشد و بر روی جنگ نیابتی تمرکز کرده اند.

وی با اشاره به ابعاد داخلی دفاع مقدس از منظر حقوقی که باید به آن پرداخت و کار کرد گفت: نقض حاکمیت ملی جمهوری اسلامی ایران هم به صورت مصداقی و هم به صورت گفتمانی در مجامع بین المللی،بحث آسیب دیدگان جنگ تحمیلی در مصادیق و اقشار گوناگون وحقوق خاص نیروهای مسلح اعم از رزمندگان کادر و بسیجیان از مهم ترین این موارد هستند.

وی با اشاره به ابعاد دفاع مقدس از منظر حقوقی در حوزۀ جهانی و بین المللی بیان کرد: با توجه به اینکه نظم و امنیت منطقه در هشت سال جنگ تحمیلی به مخاطره افتاد، از منظر بین المللی باید این موضوع بررسی شود که چه کسانی و چه عناصر و چه قدرت هایی، نظم و امنیت را به مخاطره انداختند و باید با متجاوز برخورد قاطع و جدی صورت گیرد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به نابودی رژیم بعث، باید بیشترین تنبیه برای حامیان صدام و مشوقهای خارجی او برای جنگ با ملت ایران و آسیب به ملت عزیز عراق مدنظر باشد.

طلایی نیک در پایان با ارائه راه کارهائی برای پیگیری حق ایران از جنگ تحمیلی بیان کرد: به منظور انجام اقدامات حقوق دفاعی، تاسیس اندیشکده حقوق دفاعی ضرورت دارد.

وی همچنین گفت: بازنگری در کنوانسیونها و قوانین بین المللی در حوزۀ جنگ، به دلیل ناکارآمدی اثبات شده آنها و همچنین کارآیی سازوکارهای نهادهای ضامن صلح امنیت جهانی باید مطالعه شود.

وی افزود: تاسیس سازمانهای مردمنهاد غیردولتی (NGO) در خصوص حمایت از صلح و امنیت و مقابله با جنگ،انجام اقدامات حقوقی به موازات اقدامات سیاسی و تحت شعاع قرار نگرفتن اقدامات حقوقی در مناسبات خارجی وتنقیح قوانین در حوزۀ ایثارگران و رزمندگان و امور دفاعی نیز از دیگر اقداماتی است که می توان در حوزه بین الملل بر روی آن کار کرد.

وی در پایان تصریح کرد: اگر امریکا هزینه سنگینی برای جنگ تجاری با چین، اروپا، کانادا و غیره صرف میکند به دلیل وجود بحرانهای مالی و سیاسی داخلی است که میخواهد منافع اقتصاد داخلی خود را تامین و مشکلات درونی را برطرف کند تا بحرانهای داخلی بروز نکنند.
انتهای پیام

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر