شهرستان بهار

​چند اداره کلنگی در بهار داریم؟

شناسه خبر: ۹۷۲۹
​چند اداره کلنگی در بهار داریم؟

هر ساختمان و سازه ای که از عمر مفید آن بگذرد فرسوده شده و امکان بروز حادثه برای ساکنان و افرادی که به آنجا رفت و آمد می کنند محتمل است، برخی از ادارات دولتی نیز دارای ساختمان فرسوده هستند که ملزم به نوسازی و تخلیه اند.

به گزارش نشاط شهر، هر ساختمان و سازهای با نوع کاربری های متفاوت با وجود رسیدگی و مراقبت عمر مفید محدودی دارد و با گذشت بازه زمانی مشخصی به تدریج به سمت فرسودگی پیش میرود.

از نظر قانون تنها سن بنا عاملی برای تعیین خانه کلنگی نیست؛ اما به طور حدودی ساختمان هایی که بالای ۳۰ سال سن دارند، خانه کلنگی محسوب میشوند و با توجه به بررسی بعضی شرایط نیاز به بازسازی دارند.

فرسودگی برخی از بناها باعث میشود که با کوچکترین زمین لرزه و یا اتفاق های دیگری ساختمان آسیب جدی ببیند و یا تبدیل به آوار شود و صدمات جبران ناپذیری برای ساکنین آن به بار آورد.

در سالهای گذشته بناهای فرسوده و پر خطر از سوی شهرداری شهرها شناسایی شده و برای تشویق مالکان وام هایی برای نوسازی به آنها داده می شود.

اما گذشته از املاک شخصی، گاهی دیده می شود که برخی از ادارات و ارگانهای دولتی نیز کلنگی بوده و دارای بنایی فرسوده هستند.

چهار اداره کلنگی در بهار داریم

در این باره گفتگویی با شهردار بهار داشتیم تا از تعداد ادارات کلنگی بهار جویا شویم.

محمدرضا یاری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: ساختمان اکثر ادارات که در بلوار معلم واقع هستند دارای بنایی نوسازند اما تعدادی از ادارات که در بخش خانه های سازمانی بلوار ۱۵ خرداد هستند فرسوده شده اند.

وی تعداد ادارات مستقر در این ساختمان ها را چهار اداره برشمرد و گفت: اداره حفاظت از محیط زیست، راه و شهرسازی، اداره اوقاف و اداره میراث فرهنگی از جمله اداراتی هستند که در خانه های سازمانی بلوار ۱۵ خرداد مستقرند.

یاری در مورد وظایف شهرداری در خصوص این ادارات و نوسازی آنها افزود: شهرداری درباره ساختمان های اداری وظیفه ای ندارد و خود دولت باید به فکر بنایی جدید برای آنها باشد.

خانه سازمانی های بلوار ۱۵ خرداد بالای چهل سال قدمت دارند

شهردار بهار با اشاره به ساختمان های این بخش که مردم به آنها خانه های سازمانی می گویند، افزود: معمولا ساختمان های بالای ۳۰ سال را فرسوده یا کلنگی می گوییم و ساختمان های این بخش نیز به قبل از انقلاب بر می گردد و قطعا بالای ۴۰ سال قدمت دارند.

در ادامه گفتگویی با فرماندار شهرستان داشتیم. احسان قنبری اظهار داشت: طبق مصوبه دولت در مورد ساختمان های فرسوده اداراتی که دارای ساختمان فرسوده هستند باید به محل دیگری نقل مکان کرده یا به فکر نوسازی باشند.


به دنبال تخلیه و تخریب خانه های سازمانی بلوار ۱۵ خرداد هستیم

قنبری افزود: به دنبال این هستیم که اداراتی که در این ساختمانها مستقر هستند جابجا شده و پس از آن که همه ساختمانها تخلیه شد این ساختمان ها به طور کامل تخریب شده و از نو ساخته شود

وی با اشاره به اینکه قدمت همه خانه های سازمانی که در استان وجود دارد، به پیش از انقلاب بازمیگردد گفت: به دنبال تخلیه تک تک این خانه های سازمانی هستیم و هر کدام که تخلیه می شود اجازه استقرار هیچ سازمان و شخصی را در آنها نمیدهیم تا کمکم همه آنها را تخلیه کرده و سپس تخریب و بازسازی کنیم.

فرماندار بهار همچنین اظهار داشت: ادارات باید به دنبال گرفتن یک زمین از شهرداری باشند تا ساختمان جدید خود را احداث کنند و یا اینکه به فکر یک مکان استیجاری برای اداره باشند.

به گزارش خبرنگار نشاط شهر، فرسودگی بنا یکی از عوامل رخداد وقایعی از جمله ساختمان پلاسکو و کلینیک سینای تهران بود که منجر به جان باختن تعدادی از هموطنان ما شد؛ اما وقوع این حادثه را نباید دور از خود بدانیم و بخش دولتی تا پیش از رخداد حادثه ای تلخ خود باید در نوسازی و رفع خطر ساختمان های اداری و دولتی پیش قدم شود.

مرضیه کریمی رادپور

نظرات
  • نشاط شهر هیچ مسئولیتی در قبال متن نظرات ندارد.
  • نظرات شما پس از تایید نمایش داده می شوند.
  • نظراتی که شامل توهین و ... باشد تایید نخواهند شد.
  • نشاط شهر در قبول یا رد نظر شما آزاد است.
  • وارد کردن نام، آدرس ایمیل و متن نظر الزامیست.
  • آدرس ایمیل شامل www نمی باشد.
  • پس از تکمیل فرم بر روی دکمه ارسال نظر کلیک کنید.
در جواب نظر
    تاکنون هیچ نظری برای این خبر ثبت نشده است. اولین نفری باشید که برای این خبر نظری ارسال می کنید.
نظرسنجی
بله
خیر
باید بررسی کنم
اخبار ویژه
اطلاعیه ها
پربازدیدترین اخبار هفته
پربازدیدترین اخبار ماه
یادداشت
گزارش تصویری
آخرین نظرات کاربران
آخرین اخبار
کانال تلگرام نشاط شهر